Na podzim jsem měla možnost získat větve s plody rakytníku, to byla paráda. Udělala jsem z něj rakytníkový sirup zastudena. Slyšeli jste už o vitamínech nabitém rakytníku?
Budete potřebovat: Na 1 litr vylisované šťávy z rakytníku počítejte 1,5 kg cukru a cca 1 lžičku kyseliny citrónové (pro konzervaci).
Větve rakytníku mají trny a tak obírání kuliček není tak úplně bezbolestné, nicméně s vědomím, že je to tak kvalitní surovina, jsem trhala a trhala. Už teda nevím, kolik větví na to padlo, ale plodů byl plný střední kastrol.
Tak tedy, obrala jsem kuličky rakytníku, propláchla je studenou vodou a postupně přidávala do hrnce. Tyčovým ponorným mixérem jsem namixovala, až se uvolnila šťáva. Nakonec jsem ještě slupky vymačkala přes látkovou plenu.
Po přidání cukru do rakytníkové šťávy občas promíchejte v průběhu alespoň 2 hodin, aby se cukr dokonale rozpustil.
Pak už zbývá jen naplnit do lahví a těšit se na zimu bez nemocí :-) Lahve jsem měla ve špajzce a aktuální načatou v lednici.
Můžete si dávat každý den buď na lžíci a nebo si z toho dělat šťávu s vodou. Já si dávala každé dopoledne lžíci rakytníku a zalila 0,5 litrem vody. Rakytník má takovou specifickou chuť sladko hořko kyselou, prostě rakytníkovou :-)
Moje rada: pokud nevypijete hned, tak nebuďte překvapeni, že vám rakytník různě ulpívá na sklenici a podobně, je pak potřeba trochu zakrvdlat se skleničkou, aby se zase spojil s vodou.
Teoretické okénko: Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides)
Rakytník pochází ze střední Asie, kde roste ve stepích, krasových oblastech i říčních údolích. Vlastností rakytníku využívalo tibetské, mongolské a indické lidové léčitelství po celé generace.
O rakytníku se hovoří jako o zcela unikátní rostlině 3. tisíciletí, je výjimečná obsahem široké škály biologicky aktivních látek. Celá rostlina - kůra, listy a plody obsahuje účinné léčivé látky jako žádný jiný keř nebo strom mírného pásma.
Plody rakytníku se konzumují čerstvé i sušené, dále se vyrábí šťáva, marmelády, džemy. Tyto produkty se užívají při celkovém posílení organismu, k posílení imunity, při nádorových onemocněních, v rekonvalescenci po chemoterapii a ozařování. Mají také baktericidní účinky a stimulují trávení. Také léčí kašel, umožňuje vykašlávání ,zlepšuje trávení a stimuluje krevní oběh. Ze semen rakytníku se připravuje rakytníkový olej. Má výborné regenerační účinky, podporuje růst tkání, vlasů, hojení ran, popálenin, bércové vředy i hemeroidy. Vhodná je aplikace na akné, ekzémy, lupenku, a další kožní choroby. Léčí žaludeční vředy i rakovinu dvanáctníkové vředy, ale rovněž erozi a rakovinu děložního čípku. V oftalmologii pomáhá při onemocnění trachomem, při poškození rohovky, zánětu spojivek.
U větví nejnovější výzkumy prokázaly rovněž protinádorovou aktivitu. Listy rakytníku se užívají při revmatismu, ekzémech a jiných kožních onemocněních,ale i při zažívacích potížích a jako profylaktický prostředek při chřipce a nachlazení.
(zdroj: http://www.kotvicnikovafarma.cz/rakytnik-resetlakovy/, http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/rakytnik-citronik-severu)
Žádné komentáře:
Okomentovat